עברית
 
 

בטיחות בנסיעה

לכל הערים הגדולות יש יתרונות וחסרונות. ריו דה ג'נרו אינה חריגה.
אתם 'גרינגו' (זרים) – והרבה אנשים מעונינים לקחת מכם כסף, מצלמה, מזוודות, כרטיס אשראי וכו'. אז תתכוננו בהתאם ואל תאפשרו להם לקחת מכם בקלות. קראו בעיון את העצות הבאות (הם נכתבו מתוך נסיון של הרבה שנים עם מטיילים) ועברו את הטיול בשלום.

הכינו מראש – גרביים מיוחדות, כיסים פנימיים... (השתמשו בדמיון)

החביאו את כרטיסי האשראי, כסף, דרכון, וכרטיסי הטיסה על גופכם – ולא בתיקים חיצוניים.

אל תקחו אתכם לנסיעה דברי ערך

שעון יקר, תכשיטים, ציוד אלקטרוני וכו'. השאירו בבית. אם בכל זאת הגעתם עם ציוד יקר – החביאו אותו היטב לפני היציאה משדה התעופה / תחנת האוטובוס.
אל תראו לזרים שברשותכם חפצים יקרים. השאירו דברי ערך בכספת בדירה / מלון. לא מומלץ להשתמש בכספת בלובי של מלון.

השגיחו על המזוודות / תרמילים

לגנבים טכניקות מיוחדות למשוך תשומת לב לכוונים אחרים כדי לגנוב את חפציכם. אם אתה גבר בודד ובחורה פונה אליך – הזהר מהחברים שלה שבסביבה...

המנעו משמוש בטלפון סלולרי ברחוב

 גנבים זריזים מומחים ב'השאלת' הטלפון תוך כדי השיחה.

השמוש בטלפון בזמן נהיגה אסור.

אל תקחו דברי ערך בנרתיק או תרמיל

 לא משנה כמה חזק תחזיקו אותם –  השודדים יצליחו לקחת מכם הכל.

תמיד קחו בכיס מעט כסף

קחו בכיס לפחות  20 ריאל – למקרה ששודדים חמושים מאיימים עליכם. אתם בסיכון אם אין לכם מה לתת.

אם שודדים אתכם פעמיים או אם שכחתם לקחת עמכם כסף:

 תאמינו או לא, אבל פגשתי מישהוא שנשדד פעמיים תוך שעה. כמובן שלגנבים השניים לא נשאר כלום... בכזה מקרה, או במקרה שפשוט נגמר לכם הכסף, דאגו להסביר שכבר שדדו אתכם – כדי שלא יפגעו בכם.

אל תתנגדו או תתקפו את השודדים:

 אם מצאתם את עצמכם מול שודד חמוש – צייתו לו.  לשודדים אין פחד ללחוץ על ההדק או להשתמש בסכין החדה. זכרו שהחיים שווים יותר מ$$$.

הימנעו משינה באכסניה לא מוכרת

כל חפציכם עלולים להגנב

בזמן טיול יומי – קחו עמכם את המינימום הנחוץ

 אל תקחו דברים לא נחוצים שיכולים להשאר בדירה/מלון. (הזהרו במיוחד מהשארת חפצים באכסניות). השאירו את הדרכון, קחו רק צלום שלו (אלא אם כן אתם נוהגים רכב).

 אם שוטר עוצר אתכם ברחוב ומבקש מסמכים

שוטר בברזיל לא עוצר אנשים ברחוב סתם כך (הולכי הרגל לא נקנסים כמו בישראל על מעבר ברמזור אדום). אם נעצרתם - יתכן שאין זה שוטר באמת, או שזה שוטר שמנסה לסחוט אתכם.

אל תבקשו ממנו מסמכים מזהים. הפתרון יותר פשוט: בקשו מהשוטר להתלוות אליכם לחדרכם - שם נמצאים המסמכים. דאגו להציג את המסמכים בנוכחות אנשים נוספים.

השגיחו על כרטיס האשראי - הימנעו משכפול הכרטיס

השאירו את כרטיס האשראי בחדר – אלא אם כן הוא נחוץ באותו יום.
החביאו את הכרטיס בנפרד מהכסף.
אל תשאירו את כרטיס האשראי ללא השגחה ואל תתנו לאף אחד לעזור לכם למשוך כסף בכספומט.
שכפול כרטיסי אשראי קל, ונפוץ בברזיל. זה יכול לקרות בכספומט, במונית ,או אפילו  המלצר במסעדה שיכול לקחת את הכרטיס למקום נסתר, שם תוך שניות הוא מעתיק את הכרטיס.  תוך מספר ימים תגלו שחשבונכם חויב בסכומים גבוהים.
זה קרה גם לנו: חברת האשראי חסמה לנו את הכרטיס וכשהתקשרנו לברר מדוע – הוסבר לנו שהכרטיס שוכפל ונקנתה סחורה באלפי דולרים. במקרה כזה לעתים חברת האשראי מנפיקה חינם כרטיס חלופי בחו"ל – שמוגבל לקניות בלבד: אין אפשרות למשוך כסף מכספומט...

 

יש מקומות מעטים הדורשים תעודה מזהה בזמן תשלום בכרטיס אשראי - בעקר בקנייה בסכומים גבוהים. למי שמטייל בארגנטינה וצ'ילה - עליכם להציג תעודה מזהה בכל קנייה בכרטיס אשראי.

הסתירו את המצלמה, השתמשו ברצועת בטחון

מצלמה שאינה בשימוש – קחו בתוך שקית ניילון (של סופרמרקט). שמענו על מקרה של תייר שנשדד מכל חפציו – חוץ מהמצלמה היקרה שנשארה בשקית שבידו. בזמן הצילום - רצועת המצלמה חייבת להיות קשורה לגוף, כך שלא ניתן יהיה למשוך אותה מכם ולברוח.

זהירות בחוף הים

 קחו רק מגבת, שמן שיזוף ומעט כסף. כל דבר נוסף עלול להיגנב
זה המקום להזהיר מפני טביעה – אל תתרחקו מהחוף
חשוב ביותר: הזהרו מחשיפה ארוכה לשמש. הסכנה גדולה גם ביום מעונן:  'נשרפים' בלי להרגיש. אתם בארץ טרופית עם חור גדול באוזון...

סמים – זה לא רק מסוכן, זה גם יכול לעלות ביוקר

קל יחסית להשיג סמים, אבל אתם עלולים להגיע לכלא ברזילאי - לא נעים !!! שמענו על בחור שקנה סמים ברחוב ומייד לאחר מכן נעצר על ידי שוטר. הוא נאלץ לשלם הרבה... (ראו 'אל תציעו שוחד' למטה).

אל תקחו אוכל או שתייה מזרים.

אל תשאירו שתייה בבר / מועדון לילה ללא השגחה. לילה טוב סינדרלה – זהו קוקטייל של סמי שינה חזקים בהם אנשים 'חברותיים' משתמשים כדי להשקות את קורבנותיהם. מי ששותה את הסם מתנהג כמו שתוי/מסומם ללא שליטה על מעשיו. ה'חבר' החדש יקח את הקורבן לחדרו, שם יקח את כל החפצים והכסף. בדרך גם ימשוך כסף מכספומט.

שמענו על תייר שהתעורר במלון אחר וגילה שכרטיס האשראי שלו חויב בשעות השינה שלו עבור הרבה בילויים, כולל השהות במלון.

אל תסכימו לקבל טובות ועזרה מזרים

יש מי שיוצר בעיות אותם הוא מנסה לפתור: תרגיל ידוע הוא לשפוך עליכם משקה ב'טעות' ולנסות לנקות אתכם, או אפילו ללחוץ לכם יד עם צבע - ולהציע לנקות. התרחקו במהירות כדי לא ל 'התנקות' מכל חפציכם...  (קראו גם על עזרה בכרטיס אשראי )

הזהרו מנוכלים

ברחוב, במסעדה, באוטובוס, במונית או באתרי אינטרנט, יש נוכלים - לעתים בלבוש והתנהגות של איש עסקים - שמציעים מקומות לינה, טיולים, כרטיסי טיסה, הסעות, עזרה וכו'. הם גם מצוידים בעלוני פרסומת עם כתובת ומספר טלפון של משרד נסיעות. המחירים מפתים. פיתוי שיכול לעלות ביוקר.

זהירות ביחסים עם גבר/בחורה מקומית

זה יכול להיות בחינם  או תמורת תשלום, אך המחיר הסופי עלול לעלות לכם יותר מהצפוי. הפלירט הוא אמצעי לגניבת כספיכם בזמן שאתם ישנים עם חיוך על הפנים. זאת הסיבה שרוב המלונות מחייבים את המתלווים לדיירים לשלם תשלום מיוחד עבור העלייה לחדר – אחרי שהציגו תעודת זהות. מומלץ ללכת ל-Motel - 'מלון לאוהבים' בו התשלום הוא עבור שעות שימוש.

אם שכרתם שרות של בחור/ה

זכרו תמיד לקבוע את המחיר ו'השרות' הנדרש מראש. גם אם קבעתם מראש את התנאים וה'שרות' לא היה מלא – שלמו את מלוא הסכום ללא התמקחות. אם הבחור/ה כועס/ת הם עלולים להרוס ציוד בחדרכם, לקרוא למשטרה או להתנהג באלימות כלפיכם -  ואתם תשאו בהוצאות ובאי נעימות. זה קרה אפילו לשחקן הכדורגל  המפורסם רונלדו.....

זהירות בחציית רחובות

לפני הירידה מהמדרכה הביטו לשני הכוונים – שמאלה וימינה – גם ברחובות חד-סיטריים. אופניים, אופנועים ועגלות לא מצייתים לחוקי התנועה ועלולים לפגוע בכם.

אף פעם אל תציעו שוחד

עצה זאת בסוף - אבל היא חשובה לפחות כמו האחרות. גם שוטרים יכולים לגרום לכם בעיות כדי להציע פתרון. תנו להם לבקש את ה'טיפ', אך אל תציעו מיוזמתכם תשלום. הצעת שוחד תגרום לכם בעיה גדולה יותר שבמקרה הטוב יתכן ותיפתר תמורת תשלום גבוה הרבה יותר...

 

 

במקרה שנגנב לכם ציוד ועליכם לדווח

תחנת משטרה מיוחדת לתיירים נמצאת בלבלון, 24 שעות ביממה. כתובת:
Avenida Afranio de Melo Franco 159 Leblon - Tel: 3399-7170
במקום זה מלאו דו"ח שנקרא "boletim de ocorrencia" ושילחו אותו לחברת הבטוח / אשראי.

מספרי טלפון – חברות כרטיסי אשראי
American Express - 0800-78-505050, Traveler's Checks replacements: 0800-7020777
Master Card and Visa - 4001-4456
Diners - 4001-4444
Banco do Brasil - 3808-3000
Citibank - 3460-2484


קראו גם על ההתנהגות בקרנבל - או כל ארוע רחוב אחר

נקלעתם לבעיה קשה ואתם זקוקים לעזרה? - צרו קשר

 

 

 

 
   

עמוד הבית | מידע כללי | לינה | מפת האתר | תמונות  | שרותי תיירות | טיפים |חגים | קרנבל | בטיחות | בילוי

       תנאי שימוש באתר  |  צור קשר    BoLeRio.com © 2004-2012  כל הזכויות שמורות